Vrtenje jeklene volne

Člana fotokluba Dejan in Jani sta se 18. maja preizkusila v zanimivi fotografski tehniki vrtenja goreče jeklene volne.

Za izvedbo tehnike potrebujemo jekleno volno (za čiščenje štedilnikov),navadni stepalnik za jajca, košček vrvice in vžigalnik. Jekleno volno razrahljamo in jo potisnemo med žice stepalnika. Na ročaj stepalnika privežemo vrvico s katero bomo zadevo vrteli. Ko smo pripravljeni, zanetimo jekleno volno v stepalniku, ki ga nato začnemo vrteti. Pri tem moramo biti zelo pazljivi, da žareči koščki ne bi padali na površino, ki bi se lahko zanetila. Efekt izgorevanja jeklene volne navadno traja okrog 10 sekund.

Fotoaparat postavimo na stojalo in določimo čas trajanja cca 10 sekund. Zaslonka je lahko okrog 6.5, ISO pa 200. Moramo priznati, da je že ogled postopka precej zanimiv.

Tehniko izvajamo v temi, saj bi dnevna svetloba v času 10 sekund uničila posnetek. Fotografiji dodajo vrednost stvari, ki odbijajo svetlobo kot je voda na tleh ali svetle stene.

Zadnja fotografija je nastala s časom 25 sekund. V tem času smo poleg "vrtenja" z žepno svetilko osvetljevali znameniti arhitekturni ostanek nekdanjega rudnika rjavega premoga v Kanižarici.

Besedilo: Jani Pavlin

Fotografije: Dejan Mržljak in Jani Pavlin