PREDSTAVITEV KLUBA

Fotoklub Črnomelj je bil ustanovljen leta 2002 na pobudo dolgoletnega fotografa g. Jožeta Zabukovša. Takratnih dvajset ustanovnih članov je oblikovalo odbor in vodstvo kluba ter pričelo s fotografskimi aktivnostmi na območju Bele krajine.

Prvo leto delovanja se je Fotoklub srečeval z različnimi logističnimi težavami a je vseeno začetniška vnema in želja po ustvarjanju, kmalu pokazala resnost in že v poletnem obdobju leta 2003, ob občinskem prazniku, člani kluba pripravijo prvo skupinsko razstavo fotografij na temo »Bela krajina«.

Fotoklub Črnomelj v svoje vrste sprejme vsakega ljubitelja fotografije. Danes je v klubu vpisanih približno trideset članov, od katerih je približno dvajset aktivnih. Kljub individualističnih pristopih in podvigih vsakega posameznika, znanje in izkušnje radi delimo med seboj, kar vpliva na osebni razvoj fotografa, s tem pa tudi na kvaliteto kluba. V foto klubu smo po večini amaterski fotografi z različnimi pristopi in pogledi na fotografijo. Nekateri iščejo motive pri fotografiranju pokrajine, portretov, arhitekture, medtem ko drugi raziskujejo makro svetove, studijsko fotografijo, abstrakcijo ter fotomontaže. Skupni koncept vseh članov pa je dokumentirati trenutek v času.

Na letni ravni se člani kluba redno srečujemo. Občasno se skupaj podamo na tako imenovane »fotosafarije«, kjer se združita fotografija in zabava. Seveda pa čutimo veliko odgovornost do domačega kraja, zato vsako leto organiziramo vsaj eno ali več skupnih razstav fotografij. Zanimive so tudi video-projekcije fotografij, kjer člani kluba lahko v kratkem času predstavimo občinstvu večje število fotografij. Nekaj razstav je gostovalo tudi izven Bele krajine. V preteklosti pa se je nekaj članov opogumilo in pripravilo samostojno razstavo fotografij. Člani kluba redno spremljamo razpise mednarodnih natečajev, kjer tudi občasno sodelujemo. Foto klub je leta 2008 prejel Župančičevo diplomo, kar je za področje kulture v domačem kraju visoko priznanje.

Fotoklub je v začetku leta 2013 praznoval deset letnico, ob kateri je bil izdan foto katalog aktivnih članov z naslovom »Deset svetlobnih let«. S tem se je zaključila »otroška naivnost« ter začela »najstniška puberteta«.

Besedilo: Vinko Kukman